Wykonanie renowacji
Nie wyrzucaj starych, zniszczonych skórzanych rzeczy. Po renowacji będą jak nowe.
Jak wykonać renowację skóry licowej lub/i zmienić jej kolor.
- 1. Najpierw skórę należy bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić zmywaczem do skóry lub acetonem. Czystą, bawełnianą szmatkę nasączamy zmywaczem lub acetonem i dokładnie przecieramy przedmiot, który ma zostać poddany renowacji.
- 2. Jeśli skóra ma jakieś pęknięcia czy ubytki, należy użyć szpachli do skór. Najpierw powinno się przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, zaszpachlować ubytek, poczekać aż szpachla wyschnie i na koniec wyrównać ponownie przeszlifowując drobnoziarnistym papierem ściernym.
- 3. Nawet bez zastosowania szpachli, warto przed malowaniem wzruszyć powierzchnię skóry drobnoziarnistym papierem ściernym.
- 4. Tak przygotowaną powierzchnię skóry można zacząć malować Renoskórem kryjącym. Malować można pędzlem, gąbką o małych porach, wałkiem gąbkowym lub pistoletem natryskowym. Miejsca trudnodostępne, szwy, oraz mocniej zniszczone fragmenty podmalowuje się pędzlem, lub gąbeczką, a dopiero po tym wyrównuje pistoletem natryskowym (dobrze sprawdza się też wałek gąbkowy). Malować należy kilkoma cienkimi warstwami, czekając aż poprzednio położona warstwa wyschnie.
- 5. Na koniec można jeszcze położyć lakier bezbarwny wykończeniowy, który wytwarza dodatkową, bezbarwną warstwę zabezpieczającą powierzchnię skóry. Do takich przedmiotów jak torebka, buty nie jest to niezbędne. W przypadku powierzchni skóry narażonej na dużą eksploatację np. fotele, kanapy, siedziska samochodowe czy kierownice takie zabezpieczenie jest jak najbardziej wskazane. Lakier ten występuje w trzech rodzajach: matowym, półmatowym i z połyskiem. Można go więc też użyć by uzyskać inny rodzaj nabłyszczenia niż oferują farby Renoskór kryjący (produkowanie w większości w półmacie).
- 6. Gdy chcemy pomalować skórę Renoskórem dekoracyjnym (złotym, srebrnym) konieczne jest zabezpieczenie pomalowanej powierzchni warstwą lakieru wykończeniowego bezbarwnego. Najlepiej sprawdza się lakier wykończeniowy bezbarwny w połysku.
- 7. Dodatkowym wzmocnieniem renowacji może być dodanie utrwalacza do farby lub lakieru wykończeniowego. Powoduje on, że farba jeszcze mocniej trzyma się powierzchni skóry i jest bardziej odporna na ścieranie. Utrwalacz dodajemy tuż przed malowaniem od 2 % – 3 % na pojemność farby lub lakieru wykończeniowego. Jako, że jest to środek silnie sieciujący nie powinien znajdować się w tych produktach dłużej niż 12 godzin. Utrwalacz należy dobrze rozmieszać w farbie lub lakierze i rozpocząć nakładanie go na powierzchnię skóry. Mieszaninę nakładamy równomierną, cienką warstwą.
Utrwalacz jest produkowany w pojemnościach:
- 5 ml – dodajemy do buteleczki 200 ml farby lub lakieru
- 10 ml – dodajemy do buteleczki 480 ml farby lub lakieru
Farba schnie w przeciągu kilku godzin, ale efekt usieciowienia może trwać jeszcze około 1 tygodnia – jest to czas kiedy powierzchnia lakieru jeszcze się utrwala. Dobrze jest w tym czasie nie używać przedmiotu poddanego renowacji.
Skóry zamszowe
RENOSKÓR zamsz jest produktem prostym w użyciu, skutecznym do odnawiania butów, rękawiczek, pasków, torebek i innych wyrobów ze skór szlifowanych.
Odnawianie większych powierzchni skóry np. kurtek, płaszczy, kożuchów wymaga dobrego przygotowania powierzchni i równomiernego rozprowadzenia Renoskóru np. pistoletem natryskowym i dlatego polecamy odnawianie większych powierzchni skóry powierzyć specjalistycznym zakładom czyszczenia i odnawiania skóry. W razie jednak samodzielnego odnawiania większych powierzchni skóry należy przestrzegać następujących zasad:
- Kolor Renoskóru powinien być zbliżony do koloru odnawianej skóry.
- Kolor uzyskany po odnowieniu będzie sumą kolorów: koloru przed odnowieniem i koloru barwnika użytego w Renoskórze.
- Nie wyczyszczone plamy nie znikną całkowicie, a jedynie barwa ich zostanie wyrównana.
- Przed odnowieniem należy na niewidocznym kawałku skóry zrobić próbę.
Jak wykonać renowację skóry szorstkiej
- 1. Przed renowacją skórę należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, pyłków i kurzu, które mogły wbić się w strukturę włosia skóry szorstkiej. Proces czyszczenia rozpoczynamy od wyczesywania włosia skóry przy pomocy specjalnej, do tego stworzonej, dwustronnej szczoteczki. Najpierw używamy miękkiej gumowej części szczotki, by następnie powtórzyć czynności wyczesywania twardszą jej częścią. Miejsca silnie zabrudzone i wyświecone można najpierw lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
- 2. W razie silnego zabrudzenia, czy zatłuszczenia skórę można przemyć/przeprać ręcznie ciepłą wodą (temp. ok. 350C) z dodatkiem szamponu do prania skór jednocześnie szorując brudną powierzchnię miękką szczotką. Na koniec delikatnie spłukać wodą z płynem do płukania. Wypraną skórę szorstką suszyć należy z dala od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej.
- 3. Tak przygotowaną skórę należy równomiernie pomalować farbą do skór szorstkich – RENOSKÓR zamsz. Do malowania w przypadku tradycyjnych opakowań farby używamy: pędzla, pędzelko-gąbeczki, bądź pistoletu natryskowego, a w przypadku opakowań z dozownikiem w postaci gąbki nacisnąć gąbką kilkakrotnie na sąsiadujące miejsca skóry w celu zadozowania Renoskóru i rozprowadzić równomiernie płyn gąbką.
- 4. Po równomiernym rozprowadzeniu Renoskóru na całej powierzchni skóry suszyć w temperaturze pokojowej około 24 godz., a następnie przeszczotkować najlepiej mosiężną szczoteczką do zamszu i nubuku w celu postawienia włosków skóry i uzyskania tzw. efektu piszącego zamszu lub nubuku.
- 5. Na koniec używamy Impregnatu do zamszu firmy RENOSKÓR. Preparat należy dobrze wstrząsnąć, a następnie rozpylając z odległości ok. 20 cm równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni skóry. Impregnat należy stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Uwaga! W przypadku nieodpowiedniej konserwacji skór zamszowych lub nubukowych (użycie środków zbyt impregnujących szlifowaną skórę), po użyciu farby Renoskór zamsz może wystąpić efekt opalizacji (zielonkawo – brązowa pozłotka), wynikły z niecałkowitego przyjęcia barwnika przez skórę. Należy wtedy zmyć nadmiar barwnika ze skóry ciepłą wodą i po wyschnięciu skórę przeszczotkować.


